Kolor ma znaczenie!

 

Wybierając ubrania często zauważamy, że niektóre barwy pasują do nas lepiej niż inne. Pewnych kolorów unikamy, a są takie, które dominują w naszej szafie.

Kolor stanowi ważne ogniwo w kreowaniu indywidualnego wizerunku. Jest podstawą nie tylko idealnie skomponowanej garderoby, ale także doboru odcienia włosów i palety barw w makijażu. Dobrze dobrany podkreśla urodę, dodaje atrakcyjności, pozwala wyróżnić się z tłumu, sprawia, że nasz wizerunek zyskuje pozytywny odbiór. Nieodpowiedni kolor postarza, uwydatnia niedoskonałości cery, gasi jej naturalny odcień, uwypukla cienie pod oczami. Sprawia, że wyglądamy na osobę zmęczoną, smutną i nieatrakcyjną.

 

A wszystko to za sprawą osobistego kolorytu, określanego przez odcień skóry, barwę włosów, tęczówki i oprawy oka. Natura każdego z nas obdarzyła indywidualnym kolorytem. I tak jak ptaki różnią się między sobą kolorem piór czy dziobów, ludzie mają różny odcień skóry, kolor włosów czy tęczówki. Czasami próbujemy oszukać naturę zmieniając nasze barwy, ale zanim zdecydujemy na zmianę np. koloru włosów warto rozszyfrować nasz osobisty koloryt.

 

Jak poznać swoją indywidualną paletę kolorów?

 

Najprościej poprosić o pomoc i ocenę certyfikowaną kolorystkę, która specjalizuje się w doborze barw. Przy użyciu specjalnego zestawu kolorowych chust i ram kolorystka sprawdza efekt skojarzenia twarzy z poszczególnymi barwami – chłodnymi bądź ciepłymi, jasnymi lub ciemny, zgaszonymi albo nasyconymi, w celu zdefiniowania typu urody i określenia optymalnej palety kolorów.

 

Dzięki analizie kolorystycznej możemy dowiedzieć się, jaki typ urody reprezentujemy i poznać właściwą dla nas gamę kolorów, podkreślającą atuty urody i uwydatniającą nasze naturalne piękno. Indywidualną paletę barw wykorzystać można nie tylko do wyboru najbardziej „twarzowych” kolorów odzieży i dodatków, ale także wykonując makijaż czy decydując się na zmianę odcienia włosów.

 

Możesz także samodzielnie przejrzeć posiadaną odzież pod kątem koloru. Zrób to w świetle dziennym, naturalnym, po uprzednim oczyszczeniu twarzy z makijażu i usunięciu wszelkich kolorowych dodatków, takich jak okulary czy biżuteria. Przykładając poszczególne elementy garderoby „przy twarzy” postaraj się opisać ogólne wrażenie pod względem koloru. Zadawaj sobie pytanie: czy to kolor przyciąga całą uwagę, czy też najpierw widoczna jest moja twarz, na której kolor odbija się korzystnie? Jeśli to drugie, wybór jest dobry. Obserwuj jak Twoja twarz reaguje na dany kolor – odrzuć odcienie, w których wyglądasz blado, smutno i nieatrakcyjnie oraz tak dominujące, że na pierwszy plan wysuwa się kolor, a nie Twoja osoba. Wybierz kolory, które podkreślają pozytywnie Twoją urodę, w których Twoja twarz prezentuje się młodo, świeżo i promiennie.

 

Pamiętaj! Możesz nosić dowolny kolor, ale pod względem odcienia, jasności i wyrazistości powinien być on dobrany do Twojej skóry.

 

 

Kolor nie tylko wpływa na wygląd zewnętrzny, ale również mocno oddziałuje na psychikę i emocje – potrafi uspokajać, pobudzać, a nawet wzmagać agresję.

Dzięki mocy koloru możemy wysłać odpowiedni sygnał do naszego otoczenia i wywołać pozytywny lub negatywny obraz naszej osoby u rozmówcy. Dlatego kolor uważany jest za najsilniejszy element ubioru.

 

W jaki sposób kolory oddziałują na profesjonalny wizerunek i jak je dobierać, aby mu sprzyjały?

 

Powszechnie, świadomie bądź podświadomie, używa się kolorów do wyrażenia własnych nastrojów, uczuć i temperamentu, a także, aby wyeksponować pożądane cechy charakteru. Stonowane i ciemne barwy sugerują powagę, profesjonalizm i prestiż, żywe – odmładzają, podkreślają aktywność, świadczą o dynamizmie, a metaliczne – symbolizują bogactwo i przepych.

 

Kolor powoduje, że możesz wyglądać na osobę przyjazną lub nieprzystępną, energiczną bądż spokojną, odważną albo nieśmiałą itd.

 

AUTORYTET – czerń, granat, niebieski, czerwień, fiolet, ciemne kolory

 

PRZYSTĘPNOŚĆ – biel, brąz, zieleń, żółć, pomarańczowy, różowy, jasne kolory

 

INDYWIDUALIZM – fiolet, bordo, kolory żywe i kontrastowe

 

 

Zastanów się, co chciałbyś powiedzieć za pomocą swojego wizerunku i wprowadź do noszonych na co dzień zestawów ubrań barwy, które Ci w tym pomogą, pamiętając o przesłaniu zawartym w poszczególnych kolorach:

 

Biały – młodość, czystość, niewinność, łagodność, lekkość, delikatność, odświętność,

 

Brązowy – bezpieczeństwo, stabilność, praktyczność, uporządkowanie, powaga, skromność, oszczędność,

 

Czarny – powaga, autorytet, władza, pewność siebie, dystans, elegancja, tajemniczość, niedostępność, smutek, poszukiwanie własnego ja (osoby młode),

 

Czerwony – energia, wigor, zdecydowanie, władczość, pewność siebie, dominacja, namiętność, seksualność, drapieżność, odwaga, egocentryzm,

 

Fioletowy – luksus, wysoki status, bogactwo, wyrafinowanie, władza, autorytet, kreatywność, dusza artystyczna, introwertyzm,

 

Niebieski – zaufanie, autorytet, dyskrecja, melancholia, łagodność, uduchowienie, refleksja, twórczy umysł, intelektualista,

 

Pomarańczowy – optymizm, radość, energia, aktywność, pomysłowość, dynamizm, entuzjazm, kreatywność, zabawa,

 

Różowy – delikatność, uczuciowość, ufność, wrażliwość, empatia, intuicja, romantyczność, infantylność,

 

Zielony – spokój, stabilność, harmonia, równowaga, pogoda ducha,

 

Żółty zabawa, optymizm, radość, energia.

 

 

Kreowanie wizerunku to odnajdywanie harmonii pomiędzy kolorem, fasonem i osobowością. Dlatego, aby wzmocnić komunikat dotyczący naszej osoby, warto przy komponowaniu garderoby i budowaniu stylizacji wykorzystać zarówno indywidualną paletę kolorystyczną, jak i  psychologiczny aspekt kolorów.

 

Iwa Costa

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.